Optimalizace služeb Windows XP

Služba (anglicky Service) je ve své podstatě speciální "servisní" proces operačního systému, de facto se ale jedná o spuštěný program jako každý jiný. Rozdíl je v tom, že běží skrytě na pozadí, a uživatel začátečník o jejich existenci mnohdy ani neví. Služby jsou, jak už jsem zmínil, procesy využívané operačním systémem (například spool / buffer tiskárny), služby ale také využívají aplikace jiných softwarových společností - své služby často zavádějí systémové utility jako jsou antiviry nebo firewally.

Služby jsou pro chod systému potřebné, jsou však situace, kdy (alespoň některé z nich) představují pro systém určitý problémem - zabírají místo v paměti, čerpají procesorový čas (i když se jedná o zanedbatelný vliv), dalším problémem jsou případná bezpečnostní rizika. Část útoků je právě vedena ne některé, aktivní ale nevyužívané, služby.

Pomocí Správce úloh: tj. trojhmatem Ctrl+Alt+Delete a kliknutím na Správce úloh, nebo rovnou rychlejším Ctrl+Shift+Escape. V kartě "Aplikace" služby nejsou, zde se zobrazují jen viditelné, uživatelské aplikace. Jiná je situace na kartě "Procesy". Zde si můžete detailně prohlédnout, co vše Vám momentálně běží. Je zde souhrn všech aplikací a služeb. Typický proces značící službu může být lsass.exe, spoolsv.exe nebo svchost.exe, který je typicky spuštěný i vícekrát.


Jak zakázat nepotřebné služby?

Nabídka Start -> Ovládací panely -> Nástroje pro správu -> Služby -> kliknout na vybranou službu -> zadat "Typ spuštění" na volbu "Zakázáno" -> kliknout na tlačítko "Zastavit" -> tlačítko "OK"

Seznam nepotřebných služeb:

Automatická konfigurace bezdrátových zařízení (WZCSVC)
pokud je v PC Wi-fi kartu a nepoužívá se, ale pokud v počítači Wifi karta není stejně služba je spuštěná. 

Centrum zabezpečení (wscsvc)
pokus Microsoftu o centrální správu aktualizací, firewallu a antiviru, musím však konstatovat že je víceméně k ničemu, je pouze na Vás zda jej využijete nebo ne, doporučuji zakázat.

Hostitel zařízení UPnP (upnphost)
toto nemá nic společného s HW Plug and Play, jedná se o potenciálně nebezpečnou díru do systému, kterou v každém případě doporučuji zakázat (UPnP se využívá při sdílení audia a videa po síti / WiFi).

Služba rozpoznávání pomocí protokolu SSDP (SSDPSRV)
spolupracuje se službou UPnP, doporučuji rozhodně zakázat.

Webový klient (WebClient)
toto možná používají některé programy od Microsoftu (Netmeeting...), doporučuji ale zakázat, s www stránkami toto nemá nic společného.

Zasílání zpráv o chybách (ERSvc)
zakažte, je to nesmysl posílající Microsoftu informace pokud Vám spadne nějaká aplikace.


Upozornění:
po instalaci jakéhokoliv Services Packu se služby zase nastaví do původního nastavení.

Žádné komentáře:

Okomentovat